
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Resistance | 110 mΩ |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | High Side |
| Current Rating | 2.1 A |
| Interface | On/Off |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 2.1 A |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | P-Channel |
| Max Power Dissipation | 830 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 2.1 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Turn-On Delay Time | 4 ms |
| Turn-Off Delay Time | 3 ms |
| Number of Inputs | 2 |
| Output Configuration | High Side |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 90 µA |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), UVLO |
| Schedule B | 8542390000 |
| On Resistance (RON) | 75 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Current Limit | 0.5 A to 2.1 A |
Stock: 232
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48854
Ext.Price$0.48854
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48854 | $0.48854 |
| 10 | $0.38822 | $3.88220 |
| 25 | $0.35379 | $8.84475 |
| 50 | $0.32241 | $16.12050 |
| 100 | $0.29381 | $29.38100 |
| 300 | $0.28142 | $84.42600 |
| 500 | $0.26956 | $134.78000 |
| 1000 | $0.25598 | $255.98000 |
